Menu Zamknij

Poznaj niemiecką kulturę pracując z seniorami

opieka nad osobą starszą

W każdej pracy warto znaleźć dodatkowe korzyści, jakie można czerpać nie tylko z jej wykonywania, ale także z lokalizacji, w której świadczy się opiekę. Trzeba umieć je jednak dostrzec lub próbować nie przegapić pojawiających się szans na rozwój. Świetną okazją do poznawania okolicy, kultury czy tradycji obcego kraju jest opieka nad seniorami w Niemczech. Dzięki temu poszerzanie horyzontów przychodzi całkowicie naturalnie i z łatwością, jako że wciąż przebywa się z podopiecznymi, będącymi najczęściej rodowitymi Niemcami. Ich codzienne czynności, obchodzenie świąt czy podziw dla sztuki są w stanie zainspirować przebywające z nimi osoby. W zależności od stopnia zaawansowania językowego można dowiedzieć się oraz nauczyć jeszcze więcej. Co nie oznacza, że Ci, którzy go nie znają, coś tracą. Wręcz przeciwnie, tacy ludzie stosunkowo szybko uczą się języka, ponieważ osłuchują się z nim i mają okazję do codziennego szlifowania nowo nabytych umiejętności czy powtarzania słów. Niekiedy seniorzy są chętni do pomocy w tej kwestii, a także próbują mówić w języku innym, niż swój ojczysty – to swego rodzaju obopólna korzyść.

Jakie wartości można wynieść, mieszkając z podopiecznym seniorem?

Najważniejsze święta w Polsce, jak i Niemczech obchodzone są w tym samym czasie. Wtedy też najczęściej opiekunowie wracają do domów rodzinnych, a całodobowa opieka nad osobą starszą przez jakiś czas spoczywa na barkach kogoś innego. Jeżeli opiekujesz się Podopiecznym podczas świąt oprócz finansowego otrzymujesz również możliwość przyglądania się lub uczestniczenia w przygotowaniach do świąt. Zaskakująca może okazać się organizacja Wielkanocy, kiedy to przyozdabia się drzewko pisankami – podobna tradycja w Polsce kojarzy się wyłącznie z Bożym Narodzeniem. Opieka nad Seniorami niesie ze sobą wiele zalet, w tym te wynikające z własnego rozwoju,dzięki którym można stać się człowiekiem dużo bardziej zorientowanym w świecie. Z biegiem czasu możliwe jest pokochanie obcej kultury, tradycji, a nawet kraju, w takim stopniu, żeby w nim zamieszkać na stałe. Warto również podkreślić, że niektórzy podopieczni oraz ich najbliżsi zaczynają po pewnym czasie traktować opiekunów niczym członków swoich rodzin, co jeszcze bardziej sprzyja zaaklimatyzowaniu się u zachodnich sąsiadów. Jako że pomocy potrzebuje wielu mieszkańców większych miast i okolic takich jak Berlin, opieka nad osobami starszymi staje się coraz bardziej popularna. To także ścieżka kariery ceniona wśród altruistów, osób doceniających osobisty rozwój i kochających poznawać nowe kultury, ludzi.

Historia obcego kraju i nowa perspektywa na świat

Mieszkając w obcym kraju dłuższy czas, nietrudno poczuć się niemal jego pełnoprawnym obywatelem. Na własnej skórze można odczuć skutki podejmowanych m.in. przez rząd decyzji dotyczących polityki, a także działań gospodarczych i wielu innych. Aby w pełni je zrozumieć,niezbędne jest zapoznanie się z historią państwa. Osoby pracujące jako profesjonalna opieka do osoby starszej, mają szansę na zrozumienie sytuacji gospodarczej, politycznej i kulturalnej, dzięki znajomości języka. Warto również nadmienić, że Niemcy są krajem wysoko rozwiniętym, dlatego też wiele rozwiązań tam stosowanych nie dotarło jeszcze do Polski. Burzliwa historia tego państwa sprawiła, że dzisiaj wiele osób kreuje jego obraz na podstawie stereotypów, co jest dużym błędem. Niemcy są otwarte na obcokrajowców, zapewniając im godne warunki pracy, zamieszkania, a także życia. Dzięki temu liczna grupa ludzi aktywnych zawodowo decyduje się na podjęcie pracy w tym kraju, mając pewność jej legalności, komfortu, bezpieczeństwa, a ponadto wynagrodzenia adekwatnego do wykonywanych czynności. Nie ma przy tym znaczenia płeć czy religia – społeczeństwo wykazuje silny sprzeciw wobec dyskryminacji na wielu płaszczyznach. Jako że Niemcy należą do Unii Europejskiej, Europejczycy często wybierają właśnie je w charakterze kierunku zarobkowego, a w szerszej perspektywie nawet miejsca zamieszkania.