Menu Zamknij

Rozwijające spędzanie czasu z Podopiecznym Seniorem

Najlepszym duetem jest praca połączona z pasją. Nie każdy ma możliwość rozwijania skrzydeł w wymarzonej branży, co nie oznacza także, że zajmując się czymś innym, nie można czerpać z tego ogromnej satysfakcji. Rynek ofert pracy wydaje się szeroki, ale wiele z nich wymaga określonego doświadczenia, wykształcenia czy specjalistycznych umiejętności. Dlatego też znalezienie zadowalającego zajęcia, bywa niekiedy nie lada wyzwaniem. Dla osób lubiących współpracę z drugim człowiekiem, opierającą się na pomocy innym, świetnym rozwiązaniem będzie opieka nad osobami starszymi.

Zarówno w Polsce, jak i u naszych bliskich sąsiadów w Niemczech zapotrzebowanie na takie zawody, jak opiekunka jest ogromne. Przekłada się to na wysokie wynagrodzenie w porównaniu do obecnych średnich zarobków w kraju. Wyjazdy za granicę niosą też ze sobą wiele korzyści. W zależności od przydzielonego podopiecznego i ilości opieki, jakiej wymaga, można poznawać lokalną kulturę, szlifować język mniej „podręcznikowy”, a bardziej użytkowy oraz zwiedzać okolicę. Bardziej aktywni seniorzy są też świetnymi kompanami do rozmów czy gier planszowych, karcianych, a nawet zręcznościowych. Bliższe poznanie tradycji i członków społeczności pozwala na zdobywanie cennej wiedzy i otworzenie przed sobą nowych perspektyw.

Aktywność fizyczna – również dla siebie

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, aby zachować nie tylko sylwetkę, kondycję, ale również swoje zdrowie – będące bezcenną wartością. Niezależnie od lokalizacji warto dbać o nie zarówno w domu, jak i poza nim – siłownie, pobliskie ścieżki czy własna działka. Zabieranie podopiecznego na długie spacery to nie tylko sposób na zabicie czasu, ale także miła odmiana w stosunku do tego spędzonego przed telewizorem. Osoby starsze są swego rodzaju „skarbnicą wiedzy”, dlatego przechadzki po okolicznych miejscach nie tylko pobudzą ich wspomnienia, ale też zapewnią tematy do rozmów na długie godziny. Dzięki temu Opiekun może dowiedzieć się o wielu interesujących faktach historycznych i licznych ciekawostkach. Kolejną aktywnością sprawdzającą się w słoneczne dni będzie rekreacyjna jazda na rowerach. W zależności od możliwości fizycznych, preferencji Seniora i dostępnego sprzętu można jeździć na standardowych miejskich lub elektrycznych jednośladach. Korzystanie z nich odciąży wiele grup mięśni, pozwoli pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać krajobrazy. Przyjęcie oferty pracy opiekunki w Niemczech nie musi być wcale nudne. Wystarczy odrobina kreatywności, a także dawka charyzmy, aby zachęcić osoby starsze do spędzania czasu w odmienny niż dotąd sposób.

Gry rozwijające umysł

Gry planszowe to rozrywka uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych czy starszych. Dlatego też świetnie sprawdzą się w pochmurne dni, tak, aby nie narażać zdrowia Podopiecznego . Podjęcie pracy jako Opiekun osoby starszej wymaga sporego zaangażowania, czego efekty widoczne są każdego dnia. Warto jednak pamiętać, że wszystkie rozrywki należy dobrać do możliwości intelektualnych Seniora – dla cierpiących na demencję starczą świetnym rozwiązaniem będą warcaby lub wszystkim znany chińczyk. Ważne, aby w jakikolwiek sposób zachęcić do poprawiania sprawności umysłowej starszych, co przyniesie same korzyści. Później można wprowadzać nieco trudniejsze gry zachęcające do szybkiego myślenia czy poprawiające zdolności manualne . Tego typu aktywność ma być dobrą zabawą, a nie przykrym

obowiązkiem. Dla osób uwielbiających planszówki czy układanie puzzli taka forma spędzania czasu z pewnością nie będzie kojarzyć się z obowiązkiem, jakim jest opieka nad Senioraem. Przyjęcie takiej oferty pracy wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale również ma w sobie wiele zalet, nie tylko finansowych.

Kolejną dobrym pomysłem mogą okazać się krzyżówki, uwielbiane przez osoby starsze. Podsuwanie ich Podopiecznym zamiast pilota do telewizora pobudzi nie tylko pamięć, ale także zmusi do główkowania.

Podobnie bywa z szydełkowaniem, które w ostatnim czasie zyskało na popularności. Pobudzenie zapału do rzemiosła bądź jego nauka od początku może okazać się wartościową pasją i poczuciem bycia potrzebnym – co w przypadku emerytów warto podkreślać.